MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN

Avro da yalan, Dolar da yalan, Gayrimenkuldür Asıl olan

2007 ilk çeyreği risklere rağmen konut almak isteyenlere çok çeşitlilik içinde yeni fırsatlar sunuyor. Evet, yanlış duymadınız!
 
Ülkemizde toplam yatırımların yaklaşık %50 sini inşaat sektörü oluşturmaktadır. İnşaat sektörü kendisine bağlı 200 den fazla alt sektörün üretime geçmesini sağlamakla birlikte, 1.000.000 üstünde insana iş sağlayarak istihdama sağladığı katkı ile ülkemizin en önemli lokomotif sektörlerinin neredeyse başında gelir. 2006'da da tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin lokomotifi olmuş, 2006'nın ilk 9 ayında yüzde 5.7 büyüyen Türkiye ekonomisinde sektörler bazında % 20.1'lik büyümeyle inşaat sektörü gelmektedir. Sektör zamansal durağanlıklar yaşasa da her zaman uzun vadede bakıldığında kazandıran tek yatırım aracı olma özelliğini de bu güne kadar hiç kaybetmemiştir.
 
Böylesine hacimli bir sektörün ve diğer sektörlerle de olan yakın bağlantısı nedeniyle krizlerden her zaman en çok etkilenen ve birazda gecikmeli toparlanan bir sektör olması da elbette kaçınılmazdır. Son dönemde yaşadığı durağanlıkta buradan kaynaklanmaktadır.
 
Ülkemizdeki güven ve istikrar ortamının devam etmesi halinde gayrimenkul sektörünün önünün açık, yıldızının parlak olduğudur. Önümüzdeki dönemde toparlanmaya başlaması ile birlikte, sektördeki büyümenin hızla devam edeceğini, sektörün önüne çıkan yapay dirençleri her zaman kıracağından kimse şüpheye düşmemelidir
 
Ancak bilinmelidir ki toparlanmaya başladığında da önüne geçilemez hatta bazen yetişilemez bir sektör olduğu da defalarca test edilmiştir. Onun içindir ki gayrimenkul sektörünün uzun vadede kalıcı durağanlıklar yaşaması da düşünülemez. Buradan hareketle konut ihtiyaç sahiplerinin ve yatırımcılarının bu dönemi iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünmekteyim. Nisandan sonra ekonomik ve siyasi istikranın sürmesi halinde tahminler tüm sektörlerde piyasaların hareketleneceği ve özelikle konut talebinin hızla artacağı yönündedir.
 
Bu günü yani 2007 nin ilk çeyreği fırtına öncesi sessizlik olarak değerlendirilebilir. 2007 nin ilk çeyreğinin konut almak isteyenlere çok çeşitlilik içinde yeni fırsatlar sunuyor olmasından kaynaklı konut almak için uygun bir dönem olarak değerlendirebiliriz.
 
Bunun için birçok neden sayılabilir. Ancak önemli gördüğüm bazı başlıkları şöyle sıralayabiliriz.
 
2006 yılının son altı ayında durgun bir seyir izleyen gayrimenkul sektöründe ve daha öncesinde çeşitli beklentilerle yaratılan hava ile birlikte çok kontrolsüz yükselen ve beraberinde oluşan köpük fiyatların artık azaldığını ve fiyatların dengeye oturmaya başladığı görülmektedir.
 
2005–2006 yıllarında hızla üretime giren inşaat sektörü önemli arz yaratmış ancak bunu tüketememiştir. Artan bu arz sebebiyle azda olsa bir stok oluşmuş durumdadır. Yeni inşaatlarda oluşan bu stoklar sebebiyle firmalar alıcılarına çeşitlilik arz eden ve cazip alternatif ödeme koşulları ve gizli indirimler sunmaya başlamıştır.
 
Yasallaşsaydı 2007 de mortgage la birlikte artması beklenen gayrimenkul fiyatlarının, artışının bu gün durmuş, hatta gerilemiş olması, mortgage yasasının yeniden gündeme gelmesi ve tekrar konuşulmaya başlanması bile fiyatları yeniden yükselteceği beklentisi şu anda yoktur.
 
Bankaların ileride konut kredilerine yönelik muhtemel faiz düşürmesiyle başlayacak yeni alım dalgasında yükselebilecek gayrimenkul fiyatlarından etkilenmemek te önemlidir.
 
Yine ileride oluşabilecek muhtemel bir rüzgârın yönüne kapılmamak için bu gün sakin havada kendi yönünüzü kendiniz belirleme şansınız olduğu gibi, sayılabilecek daha birçok nedenden dolayı bu günü, 2007nin ilk çeyreğini konut alıcılarının iyi değerlendirmesi gerektiğini düşünmekteyim. Bu bir ara dönemdir ve piyasa gerekli düzeltme hareketini yapmıştır.
 
Eğer bir gayrimenkul almayı düşünüyor iseniz piyasada, satıcıların çok olduğu dönemler tercih edilmelidir. İşte bu dönem alıcılara ertelenen gayrimenkul ihtiyaçlarını karşılamak için bunu sunmaktadır. Bu bir ara dönemdir ve piyasa gerekli düzeltme hareketini yapmıştır.
 
Evet, başta dediğim gibi gayrimenkul almak için iyi bir dönem, şimdi yapmanız gereken ise bir emlak ofisine gidip emlak müşavirinizin sizi bilgilendirmesini, güvenli, sorunsuz projeleri ve size uygun gayrimenkulleri göstermesini talep edin. Bırakın gelmesini, mortgage daha konuşulmadan siz Konutunuzu alın?
 
Herkesin yaşam hakkı kadar önemli olan, nitelikli konut sahibi olduğu günlere merhaba demek üzere…
 
Saygılarımla
 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 2006 YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 DÜNDEN BUGÜNE
 TOKİ OLMASI GEREKENİMİ YAPACAK ARTIK
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com