GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ

NE DÖVİZ,NE BORSA NEDE FAİZ

GAYRİMENKUL HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ YİNE GÖZDEEmlak ve İnşaat sektöründe 1998 yılında Halkımızın tabiriyle ?Nereden Buldun Yasasıyla? başlayan ardından Ülkemizin yaşadığı acı dolu depremlerin psikolojik etkisi ve 2001 yılında yaşadığımız ekonomik krizler sebebiyle sektör dibe vurmuş hatta durma noktasına gelmiştir.

Bu dönem içerisinde kısa dönemli hareketler yaşansa da bir türlü durgunluğu aşamamıştır. Yine bu dönemde satılık fiyatları gerekse kiralama fiyatları yerinde saymış herhangi bir artış da olmamıştır.

2003 yılında yapılan secimler sonucu güçlü bir iktidarın yönetime gelmesi piyasalarda ve toplumda oluşan güven ve istikrar sebebiyle 2003 yılı son çeyreğinde emlak ve beraberinde inşaat sektöründe hareketlenme ve talep ,artan trend izlemeye başlamıştır.

2004 yılına girdiğimizde gayrimenkule talep patlama diyebileceğimiz bir noktaya ulaşmıştır. Tabi bu talep patlamasındaki en büyük etkenlerin başında piyasalarda oluşan güven ve istikrar,Dövizin yerinde sayması hatta gerilemesi ve en önemlisi düşük faizli uzun döneme yayılan banka kredilerinin yoğun bir şekilde kullanılmasını en büyük etkenler olarak sıralayabiliriz.

Sektörümüz bu konuda son derece hazırlıklı ve deneyimli olması sebebiyle talebin karşılanmasında her hangi bir sıkıntı yaşanmamıştır. Ayrıca uzun bir döneme yayılan durgunluk sebebiylede oluşan mevcut stoklar tüketilmiş ardından yeni projelerin startı verilmiştir.

Bu talep artışı öylesine belirgindir ki 2002-2003-2004 (Ocak-Şubat-Mart) aylarına ait resmi satış işlem adedine Türkiye geneli Bakıldığında %48 bir satış işlem adedi artışı olmuştur.

İşlemlerin niteliğine bakıldığında banka Kredilerinden kaynaklı büyük bir artış olduğu , yine aynı dönemler kıyaslandığında Türkiye geneli %213 . bir ipotekli işlem artışı görülmektedir. Başka bir deyişle satılan her 3 Konuttan 2 si krediyle alınmıştır. Yaklaşık 2 katrilyonluk Banka kredisi kullanılmıştır.

İller bazında bakıldığında en yüksek işlem adedi ve ipotek işlemi artış oranı sıralamasında%183 satış işlemi %148 ipotekli işlem artışı ile Diyarbakır birinci sırada ardından %92 işlem adedi artışı ve %274’lük ipotek işlem artışı ile Ankara , %61 satış işlem adedi % 616 ipotek işlem adedi ile Eskişehir ,% 34 satış işlem adedi %179 ipotek işlem adedi ile İstanbul yer almaktadır.

Bu rakamlar son yıllarda yaşanan en büyük artışı göstermektedir. Bu talep artışı karşısında mevcut stoklar tüketilirken fiyatlarda da bir artışa sebebiyet vermiştir. Bölgesel olarak değişim gösterse de Gayrimenkul fiyatlarında % 30-35’lik bir artış meydana gelmiştir.

Tüm sektörlerde olduğu gibi Emlak ve İnşaat sektörü de ; piyasalarda oluşacak ufacık bir istikrasızlık ve olumsuz bir beklentiden öylesine etkilenmektedir ki işte Nisan-Mayıs aylarında yaşanan Dövizin biraz kıpırdaması ve yükseliş eğilimi göstermesi yine banka kredi faizlerinin yükseltilmesi bir anda talebi kısmıştır.Bu da ilk üç ayla kıyaslandığında satış işlemlerinde yaklaşık %30 luk bir daralma yaratmıştır.

Ülkemizdeki bu güven ve istikrar ortamının devam etmesi halinde sektörün önünün açık olduğunu ve . Sektördeki büyümenin hızla devam edeceğini düşünmekteyim

Bu hızın artmasına en büyük katkıyı ise enflasyonun tek haneli hale geldiği bu ortamda uzun yıllardır konuşulan Mortgage ? yani uzun yıllara yayılan ipotekli kredi sisteminin de uygulamaya girmesi, sektörün önünde durulamayacak noktaya getirecektir.

Emlak ve inşaat sektörünün canlı olması ,beraberinde istihdam yaratılmasına ve Ülkemiz ekonomisinin düzlüğe çıkması için son derecede önem arz etmektedir.                   Hacı Ali TAYLAN

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu

              Yönetim Kurulu Başkanı


 

 

 

 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 2006 YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 DÜNDEN BUGÜNE
 TOKİ OLMASI GEREKENİMİ YAPACAK ARTIK
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com