ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…

Ankara da Özellikle 2003 son çeyreğinden itibaren, tüm ülkemizde olduğu gibi yoğun bir şekilde konut talebi ile karşı karşıya kalmıştır.

Ankara’da geniş bir perspektifte ele aldığımız gelişim aksları Her bölge ve semtte kendi şartları çerçevesinde talep almaktadır. Bu taleplerin belirlenmesinde (Fiyat, Sosyal Yaşam, Sosyal çevre, Merkezlere yakınlığı, Ulaşım Kolaylığı çevre Alışkanlıkları, vb) bir çok kriter rol oynamaktadır.

Bankaların konut kredisi faizlerini düşürmesiyle gayrimenkul sektörü en gözde yatırım araçlarından biri haline geldi.

İlk alım dalgasının 2006 da hız kestiği izlenilmekte. 2006 yılında, 2005 yılında yaşanan panik havasının olmadığını ilk 5 ayda görüyoruz 2006 ilk 5 ayı Genel de Yatay seyir izliyor ve fiyatlar da dengeye oturmaya başlıyor.

Mayıs sonu itibariyle yasallaşmasını beklediğimiz “Mortgage” Yasasının Birkaç ay yüksek bir hareket yaşatmasının ardından tekrar yatay seyre geçeceğini düşünüyorum.

Bundan sonra fiyat hareketlerinin biraz da yeni projelerin 2 elde işlem görmesi piyasanın aşağı veya yukarı hareketinde önemli bir rol oynayacağıdır.

2005 yılında Yatırım ve Kullanıma yönelik alımlar bundan sonra biraz daha kullanıma yönelik olacaktır. Yine Ticari Gayrimenkuller de revaçta olacak gibi görünüyor.

Ekonomik göstergelerde bir aksilik olmazsa emlak sektörünün yükselişi 2006 yılında da sürecek. Ama yine de bunun bir patlama boyutuna ulaşacağını zannetmiyorum.

Ülkemizdeki güven ve istikrar ortamının devam etmesi halinde gayrimenkul sektörünün önünün açık olduğunu ve sektördeki büyümenin hızla devam edeceğini düşünmekteyim. Bizlerin beklentisi ve tüketicinin zarar görmemesi de bu yükseliş trendinin hazmedilerek olmasıdır.

Emlak ve inşaat sektörünün canlı olması, istihdam yaratılması ve ülkemiz ekonomisinin düzlüğe çıkması için son derece önem arz etmektedir.

Özellikle “Mortgage” yani uzun yıllara yayılan ipotekli kredi sisteminin devreye girmesiyle birlikte 2006 yılında konut fiyatları dengeleneçeğini ve sektörün önünü daha rahat göreceğini düşünmekteyim.

Vatandaşlarımızın ev almak için illa ki de bu sistemi beklemesine gerek yok. Kendilerine uygun evi bulduklarında istedikleri zaman satın alabilirler. Yalnız kendilerine tek uyarım Gayrimenkul alım ve satımlarında Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) veya Ankara Ticaret Odası’na (ATO) kayıtlı emlak müşavirleriyle çalışsınlar. Çünkü kayıtlı Emlak Müşaviri vasıtasıyla emlak alanlara banka faizlerinde ekstra indirim sağlanıyor bunun yanı sıra müşterinin bankalardaki işlemleri hızlandırılıyor.En önemlisi ise Doğru Gayrimenkulu Doğru fiyata almasına yardımcı oluyor.

Birçok şehirde olduğu gibi Ankara’nın da cazibe merkezleri artık değişti. Bir zamanlar Ankara’nın en gözde yeri Gaziosmanpaşa, Çankaya idi. Şimdilerde ise Eskişehir Yolu en çok tercih edilen bölge… Dolayısıyla bu bölgedeki Bilkent, Ümitköy, Çayyolu, Beysukent, gibi yerler de oldukça değer kazandı. Şehir planlamasının doğru yapılması, ulaşım anlamında iyi bir belediyecilik örneği sergilenmesi, metro ulaşımına ağırlık verilmesi ve hızlandırılması ile Batıkent ve civarı prim yaparken Çayyolu ve çevresi de gözde semtlerden biri haline geldi. Yine yeni metro ağının temellerinin atılması ve Sağlam altyapısı ile Keçiören bölgesine bakışı değiştirdi

Ankara’da konut fiyatları geçen yıl ortalama yüzde 45 ila 80 arasında değişen oranlarda artış gösterdi. Son 10 yılda Eskişehir Yolu, Çukurambar, Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu na doğru gelişen Ankara’daki fiyat artışı ve talep diğer bölgelere nazaran bu bölgelerde daha yüksek olarak gözleniştir.

Ankara’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin, Nitelikli Konut diye adlandırılan, alt yapısı tamamlanmış, yeterince çocuk parkı, okulu, otoparkı ve yeşil alanı olan, inşaat kalitesi yüksek, depreme dayanıklı konutlara ihtiyacı vardır. Ancak bu tür konutlarla Türkiye’nin konut sorunu çözülebilir.

Yine nitelikli konut üretimi için dönüşüm projelerine ihtiyaç vardır. TOKİ ve Belediyelerin işbirliği ile bu çalışmalarda epey yol alınmıştır. Belediyelerimizin hızlı arsa üretimi de konut arzına ciddi katkı sağlayacaktır. Herkesin konut alacağı günlere merhaba demek üzere….

Saygılarımla.


                   Hacı Ali TAYLAN

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu

              Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 2006 YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 DÜNDEN BUGÜNE
 TOKİ OLMASI GEREKENİMİ YAPACAK ARTIK
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com