BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR

Bilindiği gibi ülkemizde: gayrimenkul alış ve satışlarında satış beyan değeri 492 sayılı Harçlar Kanunu hükümleri gereği “ Emlak Vergisi değerinden az olmamak “ kaydı ile beyan edilmekte ve tapu harçları bu oran üzerinden hesaplanmakta idi.

Emlak Vergisi oranları ile Vergi usul kanunu hükümleri gereği her 4 yılda bir yeniden belirlenmekte ve her yıl bu oranlar Bakanlar Kurulunca belirlenen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanmaktadır.

 

Yani gayrimenkul almak ve satmak isteyen vatandaşlar tapu işlemlerinde gayrimenkulün satış değerini “ Belediye Emlak Vergisi Oranları” nispetinde gösterirler ve bu oran üzerinden alıcı %1,5 satıcı %1,5 toplamda % 3 oranında tapu harcı ödemektedirler.

 

Ancak 06.06.2008 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5766 sayılı “ Amme alacaklarının tahsil usulü hakkında kanunda ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun’un II. Maddesiyle yapılan değişiklikle : “ Tapu da yapılan satış işleminde  Emlak Vergisinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde aradaki fark tahsil edilir ve % 25 oranında vergi ziyan cezası uygulanır denmektedir.

Bu kanun değişikliği ile vatandaşın gayrimenkul devir ve satış işlemlerinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyanını sağlanmaya çalışılmaktadır.

Elbetteki gerçek dışı bir rayiç beyanını savunmak yani kayıt dışılığı savunmak kimse için mümkün değildir. Ancak bilindiği gibi genel uygulamanın tapu dairelerinde gerçek satış beyanı yerine Emlak Vergi değerinin beyanı şeklinde olduğu aşikardır.Bununda başlıca sebebinin Tapu Harç oranlarının ve Emlak Vergisi oranlarının bir çok gelişmiş ülke oranlarından bir hayli fazla olmasıdır.Hal böyle iken bu yeni kanunun piyasada ciddi anlamda sıkıntıya yol açacağı aşikardır.

    

Bu düzenleme ile bu oranlar harç olmaktan çıkmış ciddi bir vergiye dönüşmüştür.

 

Konu ile ilgili saptamalarımız ise şu şekildedir;

 

-Tapu Harcı oranlarının yüksekliği sebebi ile gerçek rayiçlere çıkılması halinde ortaya çıkan farkın satış fiyatına yansıyacağı bununda gayrimenkul fiyatlarını arttıracağı ve zaten durgun olan gayrimenkul piyasasında durgunluğu biraz daha tetikleyeceğidir.

-Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte bu değişen maddenin   hemen uygulanmaya başlanmasıyla bu konuda yeterince bilgilendirilmeyen ve uyarılmayan vatandaşın ciddi şekilde sıkıntıya düşeceği aşikardır.

-Vatandaşımız  birkaç yıl önce emlak vergisi değeri üzerinden aldığı bir gayrimenkulu bu gün satmak isterse ve gerçek beyandan satış yaparsa, 5 yıl içinde satış yaptığı için değer artış vergisine tabi olacak ve bundan kaynaklanan %15 den 35’e varan değer artış vergisi ve ceza ödemesi ile karşılaşacaktır.

-Belediyeler bünyesinde oluşturulan komisyonlarca tespit edilen emlak vergisi bedellerinin yasal geçerliliği tartışılır ve geçersiz hale gelecektir.

 

Konuya ilişkin önerilerimiz ise şu şekildedir:

 

-Alıcıdan %1,5 , Satıcıdan % 1,5 olmak üzere % 3 olan Tapu harç oranı alıcı ve satıcı toplam olmak üzere %3 ten  %1’e indirilmeli,veya yüksek olmayan maktu bir harç olarak uygulanmalıdır.

-Konut kredisi kullanımındaki ipotek harçlarında uygulanan muafiyetin, kredi ile satılan konutların satışlarında da uygulanması,   harç ve damga vergisi muafiyeti getirilmelidir.

-Değer artış vergisi ile geriye dönük bir düzenleme yapılmalı ve geçmişe bir muafiyet tanınmalıdır.

 -Genel uygulamalarda gayrimenkul rayiç tespitlerinin gerçekçi olmaması, tespitinin zorluğu ve değişkenliği sebebiyle  gayrimenkul rayiç bedellerinin tespiti uzman Emlak Müşavirleri tarafından yapılmalı , Emlak Müşavirleri bu konuda yetkilendirilmedir.

 

 

 

                       H.Ali TAYLAN

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu

               Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 2006 YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 DÜNDEN BUGÜNE
 TOKİ OLMASI GEREKENİMİ YAPACAK ARTIK
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com