YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ

 

Bilindiği gibi gayrimenkul özellikle Türk insanı için büyük bir önem arz etmektedir. Bu ilgi sebebi ile de gayrimenkul sektörü, kendisine bağlı alt sektör sayısının fazlalığı yarattığı önemli istihdam sebebi ile ekonomimizde bir lokomotif görevini sürdürmektedir.
Bu ilgiye rağmen,vatandaşlarımızın gayrimenkule ilişkin konularda yeterli bilgiye sahip olmayışları sebebi ile yoğun olarak sorunlar yaşadıkları da bilinen bir gerçektir.
Bu sorunların başında da yeni inşaatlarda, satın alınan kat irtifakı tesis edilmiş binaların, o binayı yapan kişi veya kurum tarafından  o bina için yükümlü olduğu Vergi ve SSK borçlarını ödemediği için binanın “Yapı Kullanım İzni” İSKAN alamadıklarından Kat Mülkiyeti tesis edilemeyişidir.
 
Basit bir konu gibi gözükmekle birlikte bu konu ülke genelinde ciddi boyutlara ulaşmış ve çözülmesi her geçen gün imkansızlaşan bir kangren haline gelmişti.
 Bu sorundan kaynaklı Vatandaşımız parasal anlamda ekstra ödemeler yapıyor,elektrik su ,gaz bağlantılarında sıkıntılar yaşıyor,gayrimenkulunu isteği zaman ve kolaylıkta satamıyor ve bu kendisinden kaynaklanmayan sorun için mahkemelerde sürünüyorlardı.
 
            Geçtiğimiz yıl Kat İrtifakından, Kat Mülkiyetine geçişin kolaylaştırılması için bir yasal düzenleme getirilerek; ciddi sayıda bir mağdurun sorunlarının çözümü sağlanışmış ancak , iskan olmaması sebebi ile bu haklardan yararlanamayan ciddi bir mağdur kitlesi bu haklardan yararlanamamıştır..
 Ülkemizde her il ve ilçe için önemli bir sorun olan Ankara da tüm ilçelerde yaşanan, özellikle   Mamak, Keçiören, Sincan, Gölbaşı gibi bazı ilçe sınırları içerisinde daha yoğun olarak yaşanan bu sorun nihayet bir çözüme kavuşmuştur.
            09.12.2009 tarih ve 5940 sayılı İMAR KANUNU İLE BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMEDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN  yayımı ile getirilen düzenleme ile  bu çok  önemli sorunda ortadan kalkmıştır.
Madde 27 –
03/05/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanununun 28 inci maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
Fenni mesullerce denetime ilişkin mimarlık ve mühendislik raporları hazırlanan, yapı sahibi, fenni mesuller ve ilgili idare elemanlarının birlikte düzenlediği tespit tutanağı ile tamamlandığı belirlenen, ancak, yapı müteahhidinin yapım işlerinden doğan vergi ve sigorta primi borçlarının ve diğer sorumluluklarının gereğinin yerine getirilmemesi sebebiyle yapı kullanma izin belgesi verilmesi işlemleri tamamlanamayan yapılar için, yapının müteahhidi olmayan yapı sahibinin talebi üzerine, ilgili idarece durum tespit edilerek yapı kullanma izin belgesi verilir. Bu belgenin bir örneği, ilgili kurumlara ve ilgililerin kayıtlarına işlenmek ve değerlendirilmek üzere ilgili meslek odalarına ve Bakanlığa gönderilir
 
Bu yapılan yeni düzenleme ile böylesine çok önemli sorun ortadan kalkmış oldu
 
Selam ve Saygılarımla
 EMLAK DANIŞMANLARININ YILLARDIR ORTAK BEKLENTİSİ EMLAK DANIŞMANLIĞI YASASI
 MESLEĞİMİZİN İÇİNDEKİ MESLEKTAŞLARINA İHANETİ GÖREV EDİNEN BAZI ÇIKAR GRUPLARININ HAZIRLADIKLARI YASA TASLAĞI HAKKINDA SAYIN MİLLETVEKİLİMİZE YAZDIĞIMIZ MEKTUP
 YILLARDIR KANGREN OLAN İSKAN SORUNU ÇÖZÜLDÜ
 GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ AYAĞA KALKMAZ İSE HİÇ BİR SEKTÖR AYAĞA KALKAMAZ
 BU TAPU HARÇLARI ÇOK CAN YAKAR
 BAŞKANIMIZIN SAYIN BAKANLARIMIZA VE GENEL MÜDÜRÜMÜZE GÖNDERDİĞİ MEKTUP
 ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SEKTÖRE BAKIŞ
 GAYRİMENKUL ALMAK İÇİN İYİ BİR DÖNEM
 AYAKÇIYA AÇIK MEKTUP
 2006 YA BAKIŞ
 BEN YASAYA KARŞI DEĞİLİM
 ANKARA’ DA GAYRİMENKULE BAKIŞ…
 ANKARA'NIN PLANLI GELİŞME SÜRECİ
 GAYRİMENKUL PİYASASINA BAKIŞ
 MESLEK MENSUPLARI YOK SAYILARAK MESLEK KANUNU ÇIKARILAMAZ
 MORTGAGE GELMEDEN SİZ KONUTUNUZU ALIN
 DÜNDEN BUGÜNE
 TOKİ OLMASI GEREKENİMİ YAPACAK ARTIK
 TOPRAK KORUMA VE ARAZİ KULLANIMI KANUNU KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARTIYOR
EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com