Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı


Türkiye’de mülk edinmesi sınırlandırılan 14 ülke vatandaşlarına uygulanan ambargo,geçen ay İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun imzasıyla yayınlanan “gizli genelge” ile kaldırıldı. .Genelgeyle 14 ülke vatandaşlarının mülk edinmeleri için gereken “İkametgah izni” kaldırıldı.

1 Haziran 2006 tarihli genelge, Başbakanlık, Milli Güvenlik Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili bakanlıklara da gönderildi.İsrail, Rusya Federasyonu, Bosna Hersek, Hindistan, Mauritus, Mısır, Singapur, Togo, Endonezya, Kongo Cumhuriyeti, Şili, Filipinler,Tayland ve Özbekistan vatandaşlarının, Gayrimenkul edinmesindeki “İkametgah izni” ön koşulu kaldırıldı.

Avrupa Birliğine üye ülkeler ile ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü (OECD) ülkeleri A grubu ülkeler arasında yer alıyor. Bu ülkelerin dışındaki ülkeler, B grubunda bulunuyorlar. AB ve OECD ülke vatandaşları ikamet izni almalarında herhangi bir sorun olmadığından, taşınmaz mal edinmelerinde de bir sorun yaşanmıyor. Ancak yabancıların Türkiye’de taşınmaz mal edinmelerini düzenleyen 5444 sayılı Tapu Kanunu’nu ile karşılıklılık  ilkesi gereği İsrail ve Rusya Federasyonu gibi ülkelerin vatandaşlarının mülk edinebilmeleri için 6 aylık ikamet şartı aranıyordu.

Genelgeye göre bu yabancılara ikamet tezkeresinin verildiği tarihten itibaren 3 aylık süre içinde gayrimenkul edinimi ile ilgili işlemleri tamamlamaları gerektiği hususunda bilgilendirilecek ve bu süre içerisinde Tapu kayıtları istenecek.

 
 
 
Sayfa Başı    
Sayfa / Page:    [1]  

EMLAK AKADEMİSİ
MESLEKİ UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI.
TÜRKİYE EMLAK ODA VE DERNEKLERİ
 GAYRIMENKUL BİLGİ BANKASI  
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 4
Emlak Danışmanı UY Taslağı Seviye 5
Görüş ve Değerlendirme Formu-UY (1)
Bir Gayrimenkulün Fiyatının Tespitinde Dikkat Edilecek Hususlar
Tapu Sicil Müdürlüklerine Başvuruda İzlenecek Yol ve Gerekli Belgeler
Tapu Harçlarında Esas Alınacak Yeniden Değerleme Oranları
Emlak Ofisi açmak için izlenecek yol
SSK ve Bağkur Prim Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Açıklama
Yabancılara Taşınmaz (Mülk) Satışı
Üfe ve Tüfe Değişim Oranları
Genel Bilgi Yabancılara mal edinme Kolaylığı
Emlakçılık Mecburi Standartı Yürürlükte
 Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü   |   Milli Emlak   |   Sanayi Bakanlığı   |   Parsel Sorgulama   |   Ankara Valiliği   | 
Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 122/7 06570 Maltepe / ANKARA   Tel: +90 312 229 93 06     Faks: +90 312 229 63 06     federasyon@temfed.org.tr
Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Web Yönetici girişi E-Posta Yönetici Sayfası E-Posta
Powered by pLan-eT İletişim ve Teknoloji Hizmetleri-port724.com