Hakkımızda

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) 2005 yılında Emlak Meslek kuruluşlarımız tarafından kurulmuştur.

TEMFED, ülkemizde temsil açısından en büyük Mesleki Sivil Toplum Kuruluşudur.

Yurt içinde ve Yurt dışında yaptığı çalışmalar ile Bakanlığımız tarafından “TÜRKİYE” ismini kullanma hakkı verilmiştir.

 

TEMFED, Esnaf ve Tacirlerden oluşan karma bir yapıya sahip olup ,20 Emlak Meslek Odasının, 15 Meslek Odası Başkanı’nın illerinde kurdukları dernekler ile temsil edilmekte, yine 23 farklı illerdeki Dernekler, Ticaret Odası Meslek Komitesi Temsilcisinin yer aldığı 37 mesleki kuruluş Yaklaşık 22.000 sektör mensubuna bu kanallarla hizmet vermektedir. Federasyonumuz Amerika Birleşik Devletlerinde kurulu 1.300.000 üyesi olan National Associaton of Realtors’ın (NAR) ülkemizdeki tek “Partner”i dir. Yine Avrupa Emlakçılar Birliği (EPAG) nin tek üyesidir.

 

Bunlara ek olarak, Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği ile “Kardeş Kuruluş” olup, Ukrayna Emlakçılar Birliği (ASNU) ile yeni bir işbirliği anlaşması imzalamıştır.

Bu kanallar ile Ülkemizin tanıtımı sektöre ciddi katkılar sunmaktadır.

 

TEMFED sektörde mesleki bir çok çalışmanın hazırlanması ve uygulanması konusunda eğitimler ,seminerler yapmakta, resmi kuruluşlara destek amaçlı hizmetler vermektedir, örneğin T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yurtdışında yapılan soruşturmalar kapsamında sektör temsilcisi olarak görev yapmakta, Türkiye’deki sürecin işleyişi hakkında MASAK’a detaylı bilgi akışı sağlamaktadır.

 

Ülkemizdeki ilk resmi EMLAK DANIŞMANLIĞI eğitim ve müfredatı TEMFED tarafından hazırlanmış ve uygulanmasını sağlamıştır. Yine MEB ile işbirliğinde  ilk defa Mesleki “UZAKTAN EĞİTİM” konseptini sektöre kazandırmıştır.

 

Son olarak da, TEMFED Sektördeki en önemli Yasal çalışmanın talep edicisi ve hazırlayıcısı olmuş, bu kapsamda  MYK ULUSAL YETERLİLİĞİNİ hazırlayan kurum olma özelliğine sahiptir. Uzun yıllardır sektör olarak uğraş verdiğimiz Mesleki bir Kanun çıkması yönündeki çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Ticaret Bakanlığımızın sektörün düzenleyicisi olması yönünde talep de bulunan kurumdur. 

Statümüz

Federasyonumuz 21.07.2005 tarihinde 5253 sayılı, Dernekler Kanununa göre kurulmuş ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 62 maddesi ile Dernekler Yönetmenliğinin 12.maddesi gereği 6 ay içerisinde genel kurulunu gerçekleştirerek organlarını oluşturmuştur

22.07.2006 tarihinde ise geçmesi gereken süre ve diğer şartları yerine getirerek “TÜRKİYE” kelimesinin eklenmesi ile ilgili müracatını yapmıştır. Federasyonumuz 7 Bölgesel ve Ülke genelinde Oda ve Dernek başkanlarının kurmuş olduğu 26 adet Derneğe Mesleki gelişim, Eğitim,Yasal Mevzuat ve açılımlar konusunda hizmet vermektedir.

 

Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’nün, 04.06.2009 Tarih B054VLK4060800/4709453 Sayı ve Türkiye Kelimesi konulu yazıda belirtildiği üzere 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 28.maddesi uyarınca 25.05.2009 Tarihinde İçişleri Bakanlığının 1566 sayılı olurları ile ‘TÜRKİYE’ kelimesini unvanımıza ekleme talebimiz uygun görülmüştür.

 

HAKKIMIZDA